Til inspiration for nye IVK øvegrupper
Her er nogle notater fra Djursland øvegruppen med Monika, Helene, Marianne og Susanne, som du kan bruge til inspiration til at oprette din egen IVK øvegruppe.
Pt er der hos os ikke åbent for flere deltager, men vi overvejer det i fremtiden, og vi vil rigtig gerne inspirere andre til at danne øvegrupper.
Til inspiration
Vi mødes en gang i måneden og har uendelig meget ud af det.
Forudsætning for optagelse i vores gruppe er: at have tiltaget i grundkurset
i IVK, ikke have alt for fyldt en kalender (så mødeaftale ikke bliver for besværlig), kunne præstere et stabilt fremmøde, være indstillet på forberedelse og hjemmetræning.
Vi afsætter 4 timer til hvert møde og slutter med fællesspisning. Vi skiftes med at være vært og mødeleder.
Hvert møde starter med en tjek-ind runde, hvor vi fortæller om hvad der er levende i os. Herefter går vi til træningen, og så afslutter vi efter fællesspisningen med et ud-tjek. Der aftales også her ny dato for næste gang, ny vært/mødeleder og evt. forberedelse, læsning, hjemmetræning.
Vores gruppe er meget velfungerende med en stor grad af tryghed, tillid og fortrolighed.
Indtil nu har vi arbejdet med:
- Empatispillet
- De 4 trin
- Følelseslisten
- Behovslisten/Strategier
- Vrede – ”Hvad gør dig vred” de 10 trin.
- Læsning og gennemgang af ”Spiritualitet i praksis”
- Dans med overbevisninger
Du er velkommen til at sende spørgsmål til Susanne Lifschitz her: thorasusanne@hotmail.com
Find os på social media